top of page

Які заборони в супермаркетах є незаконними?

Буває так, що при відвідуванні супермаркету у нас виникають неочікувані проблеми. В даній консультації розглянемо та з’ясуємо п’ять питань, що можуть виникнути у кожного громадянина, а знаючи відповіді на поставлені питання, Ви завжди зможете захистити свої інтереси ти інтереси своїх близьких.

 

Питання № 1. Супермаркет це приватна власність чи громадське місце?

 

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення» незалежно від форми власності, торгівельні зали супермаркету є громадським місцем.

 

Питання № 2.  Чи можна в супермаркеті фотографувати товари? Це ж комерційна таємниця! 

 

Ні, це не комерційна таємниця, товари в супермаркетах можна та потрібно фотографувати.

Відповідно до ст. 50 Конституції України : 

Кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена. 

Стаття 34 Конституції України :

Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Ми можемо вибирати самостійно – вдивлятися, або фотографувати. 

 

Питання № 3. Який нормативний акт дозволяє заходити в магазини з сумками і рюкзаками? 

 

Згідно зі статтею 19 Конституції України “правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством”.

Однак дуже часто охоронці супермаркетів не дозволяють громадянам заходити до торгівельних залів з сумками, у разі такої заборони необхідно посилатися на п. 21 постанови КМУ №833 від 15.06.2006р. «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», відповідно до якої Суб'єкт господарювання зобов'язаний:

  • забезпечити  доступ  споживачів  до торговельних об'єктів без здавання на збереження особистих речей,  крім товарів,  реалізація яких  здійснюється  у  таких  торговельних  об'єктах; 

  • створити умови для збереження речей споживачів,  у разі, коли вхід до торговельного об'єкта з товарами, які реалізуються в таких закладах,  заборонено.

Охоронці не можуть обшукувати і вимагати показати вміст сумок – робити це мають право тільки співробітники поліції в присутності понятих та зі складанням протоколу. 

 

Питання № 4. Охоронці супермаркетів наділені додатковими правами? 

 

Ні, у будь-яких охоронців і співробітників приватних охоронних агентств прав не більше, ніж у звичайних громадян України. Наявність форми і рації не наділяє їх винятковістю. 

Охоронцям не можна: 

- обшукувати покупців і ритися в чужих сумках або пакетах; 

- примушувати залишати речі в камері схову; 

- хапати покупців за частини тіла і одяг, одягати наручники і взагалі застосовувати силу і спецзасоби, крім - випадків, коли відвідувач загрожує життю, здоров`ю або майну інших людей; 

- звертатися до людей в неповажній формі, ображати, погрожувати арештом, затриманням чи іншим покаранням; 

- перешкоджати покупцям входити у відкритий торговий зал або виходити з нього; 

- змушувати покупців покинути відкритий торговий зал; 

- забороняти фотозйомку в торговому залі, відбирати фотоапарати і вимагати видалення фотографій, 
- відбирати інші речі, які належать покупцям. 

 

Охоронцям можна : 

- Викликати поліцію, але тільки якщо відвідувача підозрюють у скоєнні злочину. При цьому затримання, в принципі, допустимо, але тільки для запобігання явного злочину, а в разі помилки охороні доведеться нести кримінальну або цивільно-правову відповідальність за свої дії. 

- на прохання покупця викликати адміністратора. 

- ввічливо попросити покупців показати вміст сумок або кишень, оглядати і перевіряти їх виключно за їх згодою, не наполягаючи у разі відмови. 

- ввічливо попросити покупців залишити речі в камері схову, не наполягаючи у разі відмови. 

Важливе доповнення: Все вищевикладене відноситься до тих охоронців супермаркету, які НЕ є співробітниками офіційно оформлених охоронних агентств. Це може бути внутрішня служба безпеки, наприклад. 

Якщо ж супермаркет уклав контракт з охоронним агентством, то дії цих охоронців підпадають під Закон України «Про охоронну діяльність», який набув чинності 18 жовтня 2012 року.

 Закон України «Про охоронну діяльність» не дає право охорнцям обшукувати, забороняти входити в торговий зал з рюкзаком, без вагомої причини обмежувати свободу громадян та інше, але співробітники охоронного агенства отримують право затримувати підозрюваних в крадіжці, або тих, які становлять загрозу для оточуючих людей, до приїзду поліції, застосовуючи при цьому спецзасоби.

Вплинути на співробітників охоронного агенства легше – якщо вони перевищили свої повноваження, то по вашій скарзі приватне охоронне підприємство можуть позбавити ліцензії. 

Питання №5.

Чи можна фотографувати співробітників супермаркету та в подальшому розповсюджувати ці кадри?

Найчастіше співробітники супермаркету посилаються на ст. 308 ЦК України, відповідно до якої  фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою осіб, визначених частиною четвертою статті 303 цього Кодексу. 

Проте, останній пункт зазначеної статті дозволяє розповсюджувати фотографії співробітників супермаркету без їх дозолу, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

Отже, фотографуючи в супермаркетах, ми захищаємо свої інтереси, а якщо фотографуємо під час громадських рейдів - захищаємо також інтереси інших осіб. 

bottom of page